Central Plains Satelite

Date Announced For St. Boniface Alumni Banquet

April 20, 2016 by lmorgan · Comments Off 

The 73rd annual St. Boniface High School Alumni Banquet will be held on Saturday, June 25, 2016. The event will be held at the Knights of Columbus Hall in Elgin.
This year’s honor classes are 1941, 1946, 1951, 1956, 1961 and 1966.
The evening begins with a 5:30 pm Mass at St. Boniface Catholic Church. Social hour to follow (6:30 pm) at the Hall prior to the start of the banquet. Cost will be $16 per person. Pre-paid reservations can be sent to Nancy Selting, 52545 839 RD, Elgin NE 68636.

Joyce Thramer

April 20, 2016 by lmorgan · Comments Off 

Joyce Thramer
1930 — 2016
Funeral Service for Joyce E. Thramer, age 85, of Ewing were 10 a.m. Monday, April 18, 2016 at St. Peter’s Catholic Church in Ewing, NE with Father James Kramper, Officiating.
Music was provided by Bob and Rita Kester. Pallbearers were Rod Sisson, Scott Sisson, Casey Reiter, Paul Kresge, Brian Thramer, Zac Thramer, Travis Jackson, Jason Thramer, Derek Thramer, Cody Thramer, Andy Thramer, Ryan Thramer, Nic Thramer, Phil Thramer, Alex Thramer, Trevor Albert, and Tyler Albert.
Gift Bearers were Granddaughters. Burial will be in St. Peter’s Catholic Cemetery. Visitation was held Sunday, April 17, 2016 from 5 to 7 p.m. with a 7 p.m. Wake Service at St. Peter’s Catholic Church in Ewing, Ne.
Music was provided by Mark and Julie Dwyer.
Joyce passed away April 13, 2016 at Golden Living Center in O’Neill, Ne.
Condolences can be sent to the family at www.snidermemorialfh.com
*****
Joyce Elaine Thramer was born to William and Luella (Kuester) Kerkman on August 3, 1930, in Elgin, Nebraska, the second of ten children,  and grew up on the family farm north of Elgin,
She attended District 46 West Cedar Valley School, rural Elgin, first through third grades, and St Boniface Catholic School where she graduated high school with the class of 1947.
Joyce lived at home and helped out the neighbors and family with cooking, cleaning and live-in caregiver.
She was united in marriage to Alex Thramer from rural Clearwater, on August 29th, 1950, at St Boniface Catholic Church, Elgin.  Joyce and Alex farmed for the next 9 years southwest of Clearwater and Neligh.
In 1959 they moved their family to Ewing, where they purchased the Gamble Store.  Through 59 years Joyce was always at Alex’s side and his partner through many endeavors and challenges: raising a family of 8 while working long &  hard on the farm, running the Gamble Store, Two Rivers Steakhouse & Cafe;   labored at Thramer Irrigation for 32 years until their retirement in 2008, while at the same time keeping up with Alex’s entrepreneurial spirit and dreams. Joyce had a passion for softball,  pitched for over 40 years, and proclaimed “the best darn fast ball pitcher in the country”.  Through the years Joyce enjoyed adventures  with Alex & his planes, bowling, skiing on  Goose Lake, Summerland dances,  Two Rivers days, where she was quoted as “the best bartender in Holt County”;  golfing outings with her grandchildren; and getting down and dirty in her flower gardens.
She made memories and supported her childrens’ and grandchildrens’ special events, filled with pride and forever keeping them in her heart and prayers.  Joyce and Alex enjoyed traveling and visiting their children, grandchildren, family and friends in the area, Colorado, Arizona, Hawaii, South Dakota, California and  Washington.
Joyce was an avid family history buff, and enjoyed countless days and years searching and connecting with family & friends.  The proof is in her collection of the multitude of history albums and scrapbooks! Anyone could ask her about anyone, and she would get back to them with all the details.
Joyce was a lifetime and devout Catholic, a parishioner of St. Boniface, St John & St Peter’s Catholic Churches, & Christian Mothers.
She was a  Ewing Community Club and Summerland Golf Course member, and Den Mother for the Boy Scouts.
Joyce leaves behind many fond and fun memories to her family: three daughters, Linda Wingett, Ewing; Vonnie (Paul) Kresge of Lafayette, Colorado; and Teena (Tony) Albert, from Omaha; three sons, Joe (Nancy) Thramer, Spalding; Chuck Thramer of Omaha;  & Pat (Deb) Thramer from Ewing; She was a dedicated and loving Grandma to her 28  grandchildren & 20 great-grandchildren; two brothers, Leonard (Judy) Kerkman, & Cyril (Deb) Kerkman;  three sisters, Alice Kallhoff, Millie (Larry) Wanser, & Joanie (Larry) Luettel; along with many family and friends.
It is with tears of joy, celebration and peace that we commend the soul & spirit of our Mother, Grandma, sister, aunt, cousin & friend, to the glory and kingdom of  God, where she will be reunited with her parents, husband, Alex; her beloved daughters, Bev Thramer & Carol Jackson; grandson, Joshua Thramer;  her sister Phyllis Beckman; and her brothers Louis, Jim and Dean Kerkman, & a host of family and friends, greeting her with open arms.
Now, that’s a reunion!
xxxxx
Floyd L. Henn, 86 of rural Clearwater, NE, passed away Monday, April 4, 2016 at Faith Regional Health Services in Norfolk, NE.
A Mass of Christian Burial will be at 10:30 a.m. Friday, April 8, 2016 at St. John’s Catholic Church in rural Clearwater, with Fr. James Kramper officiating.
Interment will follow at St. Patrick’s Cemetery with military rites by American Legion Post 229 and VFW Post 5816 of Elgin, NE.
Visitation will be 6-7:30 p.m. Thursday at rural St. John’s, with a 7:30 p.m. wake service. Huffman-Levander Funeral Home of Elgin, is in charge of arrangements.
Condolences may be sent to the family at www.huffmanlevander.com.
*****
Floyd LeRoy Henn, son of Sylvester and Ada (Stokes) Henn, was born May 9, 1929 at Elgin, NE.
He was baptized and confirmed at St. Boniface Catholic Church in Elgin, NE, attended grade school at Bell Tower country school southwest of Elgin, and graduated from St. Boniface Catholic School in 1947. He was very proud of his perfect attendance, first grade through graduation.
He entered the United States Army, proudly fighting in the Korean War and was honorably discharged in March 1953.
On June 2, 1954, Floyd married Marlene Ann Kaster at rural St. John’s Catholic Church southwest of Clearwater. The couple lived and farmed southwest of Clearwater for 60+ years.
To this union four children were born: Cindy, Brenda, Pam and Kevin.
Floyd was a member of rural St. John’s Catholic Church, Pope John School Board, Home and School Organization, Knights of Columbus and secretary of the Clearwater Township.
He enjoyed fishing, camping, playing cards, visiting, reading, watching and reading war stories and following his grandchildren’s activities.
He is survived by his wife Marlene Henn of Clearwater, NE; three children: Brenda (Paul) Kuhlman of Petersburg, NE; Pam (Ray) Braband of Elgin, NE; Kevin Henn of Clearwater, NE; son-in-law Frank Bohaboj; 14 grandchildren: Kurt (Rita) Bohaboj of Bennington, NE; Keith Bohaboj of Fremont, NE; Alan (Aleisha) Bohaboj of Howells, NE; Jeremy (Amanda) Kuhlman of Edmond, OK; Matthew (Amanda) Kuhlman of Beatrice, NE; Christopher (Teri) Kuhlman of Gibbon, NE; Benjamin (Ashley) Kuhlman of Hickman, NE; Nathan (Lexee) Kuhlman of Lincoln, NE; Danielle Kuhlman of Lincoln, NE; AJ (Allison) Braband of Cleveland, OH; Dean Braband of Omaha, NE; Michael Braband of Elgin, NE; Beau Henn of Omaha, NE; Sgt. Derek Henn USAF of Offutt Air Force Base – Bellevue, NE; 12 great-grandchildren; three brothers: Dean (Mary Jane) Henn, Dan (Raedean) Henn and Terry (Jan) Henn, all of Elgin, NE; along with many nieces, nephews, other relatives and friends.
Floyd was preceded in death by his daughter Cindy Bohaboj; parents Sylvester and Ada Henn; parents-in-law John and Ann Kaster; and four siblings: Roger Henn, Delores Henn, Lois Camp and Janie Overton.

O’Neill Track Invite Results

April 20, 2016 by lmorgan · Comments Off 

O’NEILL — Squaring some against some of the toughest competition they’ll face this season, the Wolfpack track team competed at the O’Neill Invite.
Team members gained valuable experience competing against some of the best athletes in the area.
Competing in Division 1, the Battle Creek girls won the team competition with 127 points followed by Ord 122, O’Neill 103, Norfolk Catholic 96, Ainsworth 34, EPPJ 20, Battle Creek JV 13 and Valentine 12.
O’Neill won the boys team competition with 139 points followed by Battle Creek 119, Norfolk Catholic 107, Ainsworth 92, Valentine 29, EPPJ 21 and Ord 20.
Girls
100 meter dash — 1. Taylor Gilsdorf, Norfolk Catholic, 13.29 seconds
200 meter dash — 1. Taylor Gilsdorf, Norfolk Catholic, 27.98 seconds; 7. Paige Meis, EPPJ, 29.29; 8. Vada Kruse, EPPJ, 30.02
400 meter dash — 1. Taylor Gilsdorf, Norfolk Catholic, 1:02.52; 6. Kaylee Martinsen, EPPJ, 1:09.00
800 meter run — 1. Lilly Thompson, O’Neill, 2:32.98
1600 meter run — 1. Morgan Alexander, Ord, 5:54.22; 8. Anna Heilhecker, EPPJ, 6:21.89
3200 meter run — 1. Zoe Ritz, Ord, 12:19.32; 8. Sydney Kerkman, EPPJ, 15:14.03
100 meter hurdles — 1. Samantha Eichelberger, O’Neill, 17.28 seconds; 4. Taya Voborny, EPPJ, 18.35
300 meter hurdles — 1. Jordan Kuck, Ord, 47.86 seconds
400 meter relay — 1. Battle Creek, 52.49 seconds; 3. EPPJ (Paige Meis, Taylor Sehi, Kaylee Martinsen, Vada Kruse), 56.15
1600 meter relay — 1. Ord, 4:19.84; 5. EPPJ (Baylee Wemhoff, Heather Bauer, Kaylee Martinsen, Jenna Parks), 4:43.50
3200 meter relay — 1. Ord, 10:19.02; 5. EPPJ (Anna Heilhecker, Emma Kerkman, Heather Bauer, Jenna Parks), 11:16.71
High jump — 1. Bailey Ehlers, Norfolk Catholic, 35’2”; 6. Kaylee Martinsen, EPPJ, 4’8”
Pole vault — 1. Courtney Schindler, Norfolk Catholic, 10’6”; 7. (tie) Jordan Mescher, EPPJ, 7’6”
Long jump — 1. Katelyn Brauer, Battle Creek, 15’7”
Triple jump — 1. Katelyn Brauer, Battle Creek, 32’8.5”; 5. Liz Selting, EPPJ, 31’7”; 7. Jordan Mescher, EPPJ, 30’4.25”
Shot put — 1. Kate Grint, Ord, 38’6”
Discus — 1. Kate Grint, Ord, 121’9.5”; 5. Katie Polk, 89’1.5”
Boys
100 meter dash — 1. Dylan Kautz, Norfolk Catholic, 10.92 seconds; 4. Austin Meis, EPPJ, 11.95
200 meter dash — 1. Dylan Kautz, Norfolk Catholic, 22.23 seconds; 4. Austin Meis, EPPJ, 24.16
400 meter dash — 1. Caleb Zohner, Battle Creek, 52.70 seconds
800 meter run — 1. Austin Harthoorn, Ainsworth, 2:02.76
1600 meter run — 1. Blake Johnston, O’Neill, 4:49.60; 4. Ryan Pelster, EPPJ, 4:59.03
3200 meter run — 1. Brady Delimont Ainsworth, 10:14.44; 5. Ryan Pelster, EPPJ, 10:55.18
110 meter hurdles — Garret Ruge, Battle Creek, 16.12 seconds
300 meter hurdles — 1. Garret Ruge, Battle Creek, 41.31 seconds
400 meter relay — 1. Norfolk Catholic, 45.28 seconds; 5. EPPJ (Dylan Behnk, Andrew Fangman, Kyle Kallhoff, Austin Meis), 48.17
1600 meter relay — 1. Ainsworth, 3:35.05; 7. EPPJ (Dylan Behnk, Kyle Kallhoff, Ryan Pelster, Andrew Fangman), 3:53.25
3200 meter relay — 1. O’Neill, 8:40.76; 6. EPPJ (Kyle Schumacher, Cole Preister, Noah Knievel, Cameron Nielsen), 9:53.77
High jump — 1. Corbin Dean, O’Neill, 11’6”
Long jump — 1. Seth Ruppert, Norfolk Catholic, 20’10.5”
Triple jump — 1. Justin Appleby, O’Neill, 40’7”; 4. Dylan Behnk, EPPJ, 38’3”
Shot put — 1. Ben Allen, Ainsworth, 51’7.5”
Discus — 1. Walker Liewer, O’Neill, 160’11.5”

Neligh/Oakdale Track Invite Results

April 20, 2016 by lmorgan · Comments Off 

PLAINVIEW — Wolfpack athletes turned in stellar performances at the Neligh/Oakdale Invite held Tuesday, April 12.
The girls team came up just short, finishing second to Elkhorn Valley. The boys team finished third behind Elkhorn Valley and Neligh/Oakdale.
For the girls, they were led by sophomore Lydia Behnk who earned gold in the long jump with a leap of 14’6.25”. Anna Heilhecker finished second in the 1600 meter run, teammate Kaylee Martinsen cleared 4’10” to finish second in the high jump. Grace Henn set a new Wolfpack discus record with a throw of 92’10: as she finished third in the event. Also, the Wolfpack girls 3200 meter relay team placed first.
For the boys, senior Ryan Pelster won both the 1600 and 3200 meter runs, teammate Austin Meis took gold in the 200 meter dash. Dylan Behnk leaped 38’7” to take third in the triple jump.
Osmond won the boys team title with 116 points followed by Elkhorn Valley 111.9, Neligh/Oakdale 88, EPPJ 62, Humphrey/LHF 60, Niobrara/Verdigre 50 and Plainview 35.
Girls team standings were Elkhorn Valley 105, EPPJ 101 followed by Humphrey/LHF 99, Plainview 97, Neligh-Oakdale 68, Osmond 54 and Niobrara/Verdigre 3
Individual results were:
Girls
Discus — 1. Jordan Anderson, Plainview, 96’9”; 3. Grace Henn, EPPJ, 92’10”; 5. Katie Polk, EPPJ, 88’4”
Triple jump — 1. Tarrin Beller, HLHF, 34’1”; 3. Lydia Behnk, EPPJ, 32’3”; 6. Liz Selting, EPPJ, 30’7.5”
Shot put — 1. Allyssa Rood, Elkhorn Valley, 34’1”
High jump — 1. Kilee Rafert, Plainview, 5’2”; 2. Kaylee Martinsen, EPPJ, 4’10”
Long jump — 1. Lydia Behnk, EPPJ, 14’6.25”; 3. Paige Meis, EPPJ, 14’3”; 5. Taylor Sehi, EPPJ, 13’5”
Pole vault — 1. Kailee Rafert, Plainview, 9’6”; 3. Jordan Mescher, EPPJ, 7’; 5. (tie) Calli Krebs, EPPJ, 6’6”
1600 meter run — 1. Jade Richard, Plainview, 6:04.00; 2. Anna Heilhecker, EPPJ, 6:32.6
100 meter hurdles — 1. Brittany Waldow, Plainview, 16.81 seconds; 3. Taya Voborny, EPPJ, 18.18
300 meter hurdles — 1. Hannah Ollendick, Elkhorn Valley, 50.84 seconds; 6. Jenna Parks, EPPJ, 55.96
3200 meter relay — 1. EPPJ, 11:33.4
1600 meter relay — 1. H/LHF, 4:33.7; 3. EPPJ, 4:41.6
400 meter relay — 1. H/LHF, 54.82 seconds; 5. EPPJ, 58.03
3200 meter run — 1. Jade Rickard, Plainview, 12:57.1; 4. Sydney Kerkman, EPPJ, 15:21.8
200 meter dash — 1. Andrew Schmit, Osmond, 26.59 seconds; 4. Paige Meis, EPPJ, 29.25
800 meter run — 1. Molly Dohmen, H/LHF, 1:05.9; 3. Lydia Behnk, EPPJ, 1:07.3; 5. Kaylee Martinsen, EPPJ, 1:09.8
100 meter dash — 1. Morgan Fraulndorfer, H/LHF, 13.34 seconds
Boys
Discus — 1. Cade Calcowski, N/V, 143’2”
Triple jump — 1. Noah Rutjens, Elkhorn Valley, 40’7”; 3. Dylan Behnk, EPPJ, 38’7”
Shot put — 1. Chris Peterson, Elkhorn Valley, 45’11.5”
High jump — 1. Alex Kerkman, Neligh/Oakdale, 5’8”
Long jump — 1. Noah Rutjens, Elkhorn Valley, 19’1”
Pole vault — 1. Josh McFarland, Elkhorn Valley, 10’
1600 meter run — 1. Ryan Pelster, EPPJ, 5”07.6
110 meter hurdles — 1. Curtis Kralicek, Osmond, 17.29 seconds; 6. Mason Vleck, EPPJ, 21.66
300 meter hurdles — 1. Curtis Kralicek, Osmond, 43.57 seconds
3200 meter relay — 1. Niobrara/Verdigre, 9:19.7; 5. EPPJ, 10:03.8
1600 meter relay — 1. Osmond, 3:47.4; 4. EPPJ, 3:57.6
400 meter relay — 1. Elkhorn Valley, 46.9 seconds; 3. EPPJ, 48.97
3200 meter run — 1. Ryan Pelster, EPPJ, 11:05.1
200 meter dash — 1. Austin Meis, EPPJ, 24.5 seconds; 4. Andrew Fangman, EPPJ, 25.19
800 meter run — 1. Caleb Krohn, Osmond, 2:12.5; 6. Kyle Schumacher, EPPJ, 2:24.4
100 meter dash — 1. Chris Peterson, Elkhorn Valley, 11.72 seconds; 3. Austin Meis, 11.78; 5. Andrew Fangman, EPPJ, 12.36
400 meter dash — 1. Kaleb Krohn, Osmond, 55.54 seconds

Wolfpack Golfers Take Third At Ewing Invite

April 20, 2016 by lmorgan · Comments Off 

EWING — The Elgin Public-Pope John golf team finished third at the highly competitive Ewing Golf Invite held Wednesday.
West Holt won the team competition with a score of 335, Osmond was second at 359 followed by EPPJ at 361.
Altogether, golfers from 14 schools played in the tournament. Orchard/Clearwater finished sixth and Ewing was ninth.
Mason Hale of West Holt was medalist with a 78, Clay Hanson of Boyd County was second with an 80 over 18 holes.
The Wolfpack, coached by Dorothy Heithoff, were led by junior Chad Bode who finished fifth in the individual competition with an 18-hole score of 84.
Placing 10th was Hunter Reestman with an 88 while Miles Schrage came in 14th with a 92.
Other Wolfpack scores were Liam Heithoff 97 and Kalin Henn 105.
Next action for the Wolfpack will be Thursday, April 21, when they compete at the Columbus Scotus Invite.

« Previous PageNext Page »